OIAAA RECOGNIZES RECENT NATIONAL COACHING ACCREDITATIONS

 In OIAAA News

The Ohio Interscholastic Athletic Administrators Association recognizes the following Ohio interscholastic coaches who have recently earned national coaching accreditation from the National Federation of High Schools (NFHS) and the NFHS Coach Education Program.

The Accredited Interscholastic Coach (AIC) and the Certified Interscholastic Coach (CIC) accreditations are earned through the NFHS Coach Education and Certification Program. The AIC and CIC are national professional credentials offered to individuals who are currently coaching or aspire to coach at the interscholastic level. The attainment of these national certifications demonstrates the completion of a series of courses offered by the NFHS that will enhance the ability of the coach to better serve the student, the school, the community and the profession of coaching.

The AIC and CIC accreditations are additional training opportunities over and above the Ohio coaching licensure as issued by the Ohio Department of Education for interscholastic coaches.  Several school districts in Ohio are now utilizing or are considering the NFHS Coach Education accreditations as requisites for their school coaches.

For additional information about the national Coach Education and Certification Program, go to:www.nfhslearn.com.

Ohio interscholastic coaches who have completed either AIC or CIC accreditation since April 27, 2015:

cic

Jeff Anderson – Ohio United FC

Kevin Brooks – West Geauga Soccer Club

Dustin Burbrink – Bloom-Carroll

Brian Carlisi – Princeton Community Middle School

Chandler Carter – Butler Fury

Jason Clark – Memorial High School

Matthew Clark – Mapleton Middle School

Daniel Coyne –  Amelia High School

Ian Deraway – Joseph Badger Local Schools

Kristin Dhayer – Cardinal High School

Daegen Duvall – Avon Lake High School

Michael Eakins – Shaffer Park

Douglas Egts – Cory-Rawson High School

Greg Finnegan – Youngstown Christian

Mike Haney – Mariemont High School

Rodney Hershberger – Medina Rec Center

Raymond Hibbs – Harrison Central High School
Patrick Goik – Ottawa Hills High School

Gary Johnson – St Martin of Tours
Beverly Kauffman – Fort Loramie High School

Travis Kerr – Plain Local Schools/Glen Oak Lacrosse 
Michael MacEwen 
– Canfield Lacrosse

George Panagiotou – North Ridgeville Amateur Soccer League

Brian Petzel – Zane Trace
Justin Randle – Princeton City Middle School

Rodney Russell – Whitney M. Young Gifted and Talented Academy

Sara Selinsky – Lake Local School District

Aaron Shanklin—New Philadelphia

Cara Sieberth – Shaker Heights High School

Gregory Tracy – HYLA, HYWA, St Brendans

Victor Trapani – Wayne High School

Brian White – St. Charles Preparatory

Claude Vance – Dayton Lacrosse Club

Amanda Wilson – Western Reserve Academy

aic

Chris Abrams – Heath

Jeff Anderson – Ohio United FC

Corey Andres

Monica Arce – Pleasant Local Schools

Bob Arefi – Olentangy Orange High School

Olivia Atley – Columbus Recreation and Parks

Mary Banks – East Linden Elementary School
Jonathan Butensky-Bartlett – Western Reserve Academy

Christopher Barto – Union Local

Marc Bachman – Turpin High School

David Backhurst – The Wellington School

Fay Barry – Watkins Memorial High School

Jason Baxter – South Euclid-Lyndhurst

Richard Benge – Thiel College

Matt Bess – South Gallia High School

Tyler Bill – Universal Cheerleaders Association

Alex Binger – Clyde Senior High School

Heidi Bison – St. Charles

Matt Bess – South Gallia High School

Janet Boyle – Sycamore High School

Kevin Brooks – West Geauga Soccer Club

Allan Brown – Canton McKinley Senior High School

Russell Buckley – The Soccer Institute

Dustin Burbrink – Bloom-Carroll

Kelley Burger – Ridge Middle School/Mentor High School

Gary Burton – American Spirit Academy East Liverpool Ohio

Brian Carlisi – Princeton Community Middle School

Bryce Carlson – The Seven Hills School

Chandler Carter – Butler Fury

Travis Caskey – Manchester Middle School

Stephen Chaney – Strasburg-Franklin Local Schools

Patrice Clapacs – Hathaway Brown School

Isaac Clark – Union local high school

Jason Clark – Memorial High School

Matthew Clark – Mapleton Middle School

Brandon Cline – Carrollton High School

Nicholas Coggins – Girard City Schools

Bryan Coles – Strasburg High School

Daniel Cook – Worthington Kilbourne High School

Joseph Cousino – Cardinal Stritch High School/Kateri Catholic Academy 

Daniel Coyne – Amelia High School

John Cox – Strasburg-Franklin

Jeffrey Craigo – Avon Lake High School

David Clemens – St.John’s Football

Robert Cline – Brecksville-Broadview Heights High School

Jim Copenhaver – Kingsway Christian Orrville

Andrew Cregan – Strasburg Franklin High School

James Crook – Hughes High School

Janie Crowl – Salem Community Center

Lyndsay Cummins – Cardinal High School

Katie Cunningham – Strasburg High School

Don Curtis – HIlliard Davidson High School

Brian Cutright – Berne Union Middle School

Jason Dalton – Conneaut Area City Schools

Matt Darnell – Rocky Riverschool District

Jim Davis – Lake High School

Simon Davis – Mad River Middle School

Molly Dedo – Washington Court House Middle School

Ian Deraway – Joseph Badger Local Schools

Stacy DiBacco – Strasburg High School

Simon Diki

Alyssa Downs – Cincinnati Hills Christian Academy

Marshall Drewry – Kent State

Larry Dryden – Chaminade Julienne

Michael Duncan – Eastlake North

Sean Durner – Olentangy Liberty High School

Daegen Duvall – Avon Lake High School

Michael Eakins – Shaffer Park

Deborah Eberhardt – Beechcroft High School (Columbus City Schools)

Michael Eblin – Centerburg High School

Stephanie Egan – St. Ursula Academy

Richard Egleston – Grizzly Travel Baseball/All Ohio Youth Football

Julius Enoru – Cornerstone Christian Academy

Greg Finnegan – Youngstown Christian

Jason Follick – Preble Shawnee High School 

Michael Foy – Brookside

Larry Frederick – OLV/ Cincinnati West

Christopher Furman – Parma Shiloh Middle School

Ted Gaydosh – Soccer Vision Academy

Rachel Gecik – Westlake High School

Karmey Geiser – Canal Winchester

Brian George – Cardinal Local Schools

Kim Gessner – Strasburg-Franklin

Jeff Gillson – Lexington High School

Patrick Gleba – Andrews Osborne Academy

Jessica Goehring – Tuscarawas Valley Middle School

Karen Goggin – St. Benedict School

Patrick Goik – Ottawa Hills High School

David Grant – Fairbanks High School

Berl Graves – Princeton City Schools

Jenna Griffiths – Ursuline Academy

Amanda Gross – Centerburg High School

Scarlett Habrun – West Holmes High School

Herb Haller – Western Reserve Academy

Amber Hannay – Jonathan Alder High School

Shalin Harris – LaBrae High School

Josh Harstine – Strasburg-Franklin Schools

Madison Hartung – Rootstown High School

Anthony Hayes – Harrison Central

Danielle Henry – Northwest High School

Ray Henry – Shenandoah High School

Kelly Herron – Strasburg-Franklin High School

Rodney Hershberger – Medina Rec Center

Raymond Hibbs – Harrison Central High School

Cassie Hochstetler – Amanda Clearcreek

Carolyn Holt – Balis Normandy High School

Britton Hostetler – Strasburg High School

James Howard – Shaker Hts High School

Ray Hradek – Berea-Midpark High School

Ron Hurst – Strasburg-Franklin

Mallory Iacobucci – Crestline Exempted Village School District

Robert Jennings – Clyde Sr. High School

Adam Jones – Anderson High School

Kyle Jones – Ross High School

Rick Kanuch – John Hay School Of Architecture & Design

Beverly Kauffman – Fort Loramie High School

Benjamin Kazimir – West Branch High School

Paul Kempe – Youngstown Ursuline

Travis Kerr – Plain Local Schools/Glen Oak Lacrosse

Thomas Kerrigan – Lehman Catholic High School

Lisa Kemmett – Lutheran West High School

Melanie Kleather – Tippecanoe Middle School

Christopher Kleis – Beachwood High School

Robert Klotz – Roger Bacon

Kyle Koester – Lasalle High School

Benjamin Kuczek – Springboro High School

Michele Kuhar – Brunswick
Gary Johnson – St. Martin dePorres

Thomas Lach – North Olmsted high school

Brock Lauvray – Franklin Strasburg Tigers

Megan Lawless – OVR JO

Christine Lill – Sandusky City Schools

Germane Lindsey – Moeller High School

Alex Logsdon – Talawanda High School

Dana Loudon – West Branch High School

Rebecca Loughlin – Wellington High School

Clifford Louis – Greater Cleveland Metropolitan

Douglas Mace – Miami Trace Local Schools

Michael MacEwen – Canfield Lacrosse

Philip Mackesy – Indian Lake High School

Rick Maharry – Canal Winchester Local Schools

Theresa Marino – Centennial High School

Jon Markwood – Rushville Middle School
Craig Mason – New Martinsville School

Justin McCartney – Athens Middle School

Nathaniel McCarville – Whetstone High School

Troy McClellan – Strasburg-Franklin HS

Kim McCullough – Grace Christian School

Lisa McKenna – Hathaway Brown School

Molly McNulty – Midview Local City Schools

Erik Meister – Saint Ignatius High School

Curtis Metzger – Strasburg-Franklin

Julie Metelko 

Joshua Metz – Strasburg Franklin    

Beth Miller – McDowell Exchange School

Jessica Miller – Strasburg Franklin

Timothy Miller – Strasburg Youth Football

Jon Mizer – Rolling Hills School District

Annie Montgomery – National Trail

Lisa Mounts – Eastern Local Schools

Steven Morgan – Outcast Fastpitch

Brittany Maynard – The Ohio State University

Joseph Moscariello – Canton McKinley

Robert Neidenthal – Strasburg Franklin

Todd Pereira – Delaware City Schools

Eric Perkins – Fostoria St. Wendelin

Christopher Phillippe – Fairfield Union Local Schools

John Pickens – BG Wrestling Club

Casey Pittis – Claymont

Matthew Pleso – Bristol High School

Alex Poinar – Coventry High School

Staci Poole – Cardinal High School

Sheri Porter – Evamere Elementary

William Pratt – Triad

William Profitt – Finneytown High School

Kenneth Quatman – Springboro Jr. High School

Justin Randle – Princeton City Middle School

Mark Reen – Lakewood Local Schools

Casey Rife – Lake High School

Wesley Riffle – Southern High School

Eric Riggs – Olmsted Falls High School
Paula Ritter 
– Arcadia High School

Darryl Robinson – Notre Dame Academy
Ken Robinson – Franklin Heights High School

Gary Rybka – Walsh Jesuit HS

Angela Sattler – Columbiana High School

Michelle Sawyer – Pickerington North High School 

Matt Schimmoeller – Perrysburg High School

Brandee Schnegg – St. Sylvester Central School

Ryan Schuman – Garfield Heights Middle School

Roy Schweinfurth – River Valley High School
Jacob Schultz 
– Springfield Soccer Association

Christian Scott – Gallia Academy Middle School

Kathleen Scott – Strasburg Franklin High School

John Sims – SHSID

Sara Selinsky – Lake Local School District
Tommy Spidell – Strasburg High School

Lawrence Smith – St. Ignatius

Timothy Smith – Bridgeport Exempted Village School District

Jeffrey Stanley – Belpre High School

Rachel Stanley – Jefferson Local Schools

Alissa Stephanic – Massillon Junior High School

Chance Stoodt – Cory-Rawson Local Schools

Ralph J Streb – Hubbard middle school

Mike Swinhart – Waterloo High School

James Taylor – fairland

Eric Teague – Lucas High/Middle School

Johnathon Teal – Logan High School

Sara Tomson – Padua Franciscan High School

Gregory Tracy – HYLA, HYWA, St Brendans

Victor Trapani – Wayne High School

Adam Trifiro – Collinwood High School

Matthew Torgler – Dalton Local Schools

Jeffrey Totten – St. Ursula Academy

Andrea Troyer – Hiland High School

joseph Vargo – Wiloughby Eastlake schools

Amber Velez – John Marshall High School

Philip Vermillion – Lima Senior High

Courtney Waldsmith – Garfield High School
Christine Walker 
– St. V-M High School and Momentum Volleyball Experience

Adam Walther – Lakota West High School

Daniel Wallace – Winton Woods Highschool

Brett Weidenthal – Jackson-Milton High School

George Weisgarber – Strasburg High School

Nicholas Wickiser – River View East Academy

Christopher Willertz – Archbishop Moeller High School

Carrie Williams – Northridge High School

Katie Williams – John Marshall High School

Jeff Willis – Strasburg High School

Amanda Wilson – Western Reserve Academy

Michael Winland – Strasburg-Franklin Local

Vincent Winters – Connotton Valley High School
Pamela Wojcicki – Strasburg Elementary

Bethany Wolf – Northwest Ohio Gymnastics Academy

Mike Topalian – Cardinal

Missey Truitt – Liberty Union

Shelley Zimmerman – Franklin Local Schools

Recent Posts